Bolu Belediyespor'a Özel Analiz!

Yıl 2009, Bolu Belediyespor Bayan Voleybol Takımı 2. Lig’de mücadele ediyor. Takımın ligde ki gidişatı o kadar kötü ki 10 maç arka arkaya kaybetti. Parkede başarılı olamayınca dediler takımda bir uğursuzluk var, okutalım, üfletelim. Çağırdılar emekli imam Lütfü hocayı, çağırdılar yerel medyayı, kameralar önünde voleybolcuların karşısına geçen hocamız başladı duaya;  “Senin için ellerimizi açtık dualar ediyoruz. Allah’ım, maç kazanamayan kızlarımızı başarılı eyle. Değerli yüzler ile değerli sözler ise senin rızana uygun hareketlerle huzurundayız. Ellerim semaya dillerim duaya, gönüllerin Mevla’ya açıldığı şu güzel saatte sana açılan elleri, sana yönelen gönülleri, seni sena eden gönülleri duamıza amin diyenleri, bilhassa filenin sultanlarını başarılı yap rabbil alemin. Teknik heyetimize, takımımıza güzel taktik vermeyi, sahaya yaymayı, karşıdan gelen topları güzel bir şekilde kesmeyi, pasörümüzden topu havaya güzel kaldırmayı nasip eyle ya rabbil alemin. Yavrularımızı başarılı eyle tehlikelerden, musibetlerden, felaketlerden, kem gözlerden ve nazarlardan muhafaza eyle ya rabbil alemin. Her türlü tehlikeden, tekmeden çarpmadan sakatlıktan doğacak sonuçlardan muhafaza eyle ya rabbil alemin. Filenin sultanlarının başarı olması için, Allah rızası için el Fatiha”

Hocanın duası yetmedi ki, takım küme düştü.

Yıl 2010; Federasyon ligden düşen Bolu Belediyespor’a gel hadi bu yıl sizi düşürmeyelim oynaya devam et dedi. Takımın başında Şahin KUTAY vardı. Yardımcı Behçet ERDOĞAN hocamızdı.

Yıl 2011: 2. Ligde mücadele edecek takımda antrenör Şahin KUTAY gitti, yönetim Teknik kadro olarak Behçet Erdoğan ve Hamit Özdamar ile yoluna devam etme kararı aldı. Hedef belliydi, bir üst lig. Lig sonunda hedef tutmadı.

Yıl 2012: Bolu Belediyespor’da takım baştan aşağı yenilenmiş. Antrenör Behçet ERDOĞAN Voleybol Şube Sorumlusu olmuş, baş antrenör Hamit Özdamar, Yardımcı Antrenörlüğünü ise Özgür Emek Altun yapıyor. Hedef tabi ki önce play-off’lara kalmak sonra bir üst lige çıkmak. Ama lig sonunda hedef yine şaşıyor.

Yıl 2013: Yerel basında bomba transfer başlıkları. Antrenörlüğe Hasan Çelik, yardımcılığına Remziye Saruhan getiriliyor. Galatasaray’ın alt yapısından yetişen ve A takımda forma giyen oyuncularla da anlaşılıp çifte lisans ile takıma birkaç oyuncu katılıyor. Hedef tabii ki bir üst lig. Ama olmuyor. Lig başlıyor, maçlara birkaç gün kala takıma katılıp yarım yamalak takımla antrenman yapan Galatasaray’lı oyuncularda Bolu Belediyespor’a çare olamıyor. Daha ligin ilk haftalarında Hasan Çelik ile yollar ayrılıyor. Yerine Ali OKTAY getiriliyor. Takımla 10 karşılaşmaya çıkıyor, 6 mağlubiyet 4 galibiyetle lig bitmeden o da takımdan ayrılıyor. Kalan maçların antrenörlüğünü Behçet ERDOĞAN yapıyor.

Yıl 2014: Takımın başına Gökhan ÇOKŞEN getiriliyor. Yardımcılığını Behçet ERDOĞAN yapıyor. Gelen teknik heyet, oyucular, yönetim tek ses. Hedef 1. Lig! Bolu Belediyespor Yönetimi kendilerinden beklenilmeyen performans sergiliyor. Lig öncesinde turnuva düzenlemeyi akıl ediyorlar. İsmi belli; Bolu Köroğlu Voleybol Turnuvası. Hatta bunu her sene gerçekleştirelim diyen olacak ki turnuvanın adı 1. Geleneksel  Bolu Köroğlu Voleybol Turnuvası oluyor. Turnuva fikri güzel, maçlar güzel ama hedef gene şaşıyor. Bolu Belediyespor play-off kapısından dönüyor, bir üst lige çıkamıyor. Bolu’yu spor kenti yapacağız diyen yetkililer şehrin billboardlarına asılan üzerinde kadın voleybol takımının fotoğrafı olan maça davet reklamlarının üzerine “edep yahu” yazısı yazanlara engel olamıyor!

Yıl 2015: Takımın başına İsmail YENGİL getiriliyor. Yardımcılıklarını Behçet ERDOĞAN ve Tayfun URLUOĞLU yapıyor. Sezon güzel geçiyor. Takım yine play-off’larda. Sonuçta takım bir üst lige yine çıkamıyor.

Yıl 2016: Takımın başına Bülent Hasan Ütün getiriliyor. Yardımcılıklarını yine Behçet ERDOĞAN ve Tayfun URLUOĞLU yapıyor. Geleneksel dedikleri voleybol turnuvası 1. yıl aradan sonra geleneksel olduğu akıllara geliyor, 4 takımın katıldığı turnuvada Bolu Belediyespor 3’üncü oluyor. Lig’de de aynı başarısızlık devam edince bir üst lig hayalleri bu sezonda suya düşüyor.

Yıl 2017: Bolu Belediye Başkanı Alaattin YILMAZ: “Bolu halkına ve sporseverlere Sultanlar liginde maç izleteceğiz. Vakıfbank, Eczacıbaşı ve Fenerbahçe gibi takımlar Bolu’ya gelecek ve Belediyespor ile karşılaşacak, gereğinin yapılması ile ilgili Belediyespor Başkanı’na bütün desteği sağlayacağız ve yıllardır 1. Ligde en iyi şekilde temsil eden, mücadele eden Belediyespor’u Sultanlar liginde izleyeceğiz” diyor. 2 sezon aranın ardından Gökhan ÇOKŞEN tekrar takımın başına getiriliyor. Yardımcılığını Behçet ERDOĞAN yapıyor. İddialı bir takım kuruluyor. Lig sonunda takım play-off’lara kalma başarısı gösteriyor ama aynı başarı play-off’lar da sergilenmeyince takım Sultanlar ligi hayaline yine veda ediyor.

Yıl 2018: Takımın başına Tayfun URLUOĞLU getiriliyor, yardımcı Behçet ERDOĞAN oluyor. Sezonun başında ilk ikisi düzenlenen, daha sonra geleneksel olmaktan çıkan turnuvayı aklına getiren yetkililer, turnuvayı ilk ne zaman düzenlemeye başladıklarını unutmuş olacaklar ki, Köroğlu Voleybol Turnuvasının 6.’ncısı düzenleniyor. Bolu Belediyespor bu turnuvayı birinci bitiriyor. Ama ligi 5. Sırada bitirince bir üst lig hayalleri sona eriyor.

Yıl 2019: Takımın başına Salih Yergin getiriliyor.  Yardımcısı Behçet ERDOĞAN oluyor. İstikrarsız bir sezonun ardından, Karşıyaka’nın son maçta kendi evinde Edremit Belediyesi Altınoluk’a 3-2 mağlup olunca play-off biletini kendi elleriyle Bolu Belediyespor’a veriyor. Bolu Belediyespor, play-off’lara katılma hakkı kazanınca umut artıyor, ta ki maçlara kadar. İlk maçında Kale 1957 Spor’a 25-10, 25-12 ve 25-18’lik setlerle 3-0, Kuzeyboru’ya 25-18, 25-21 ve 25-17’lik setlerle 3-0 yenilerek bir üst lige çıkma umutları sona eriyor.


Geleyim sonuç kısmına; son 10 yılda aynı şarkının aynı nakaratını tekrarlayan Bolu Belediyespor’un Sultanlar Ligi’ne çıktığını görmek bana nasip olur mu bilmem. Her yıl antrenör değiştirmek, takımı baştan aşağı yenilemekle başarılı olunmayacağı son 10 yılın istatistiklerine yansımış. Ligin başında iddialı sözler söyleyip, lig sonunda Bolu Belediyespor bünyesinde sadece voleybol branşının olmadığını, yüzlerce sporcunun olduğunu tekrarlayan yetkililere sesleniyorum. Amacınız gençlere spor yaptırmak ise; yabancı oyuncu transferi yerine yerli oyuncu oynatın. Madem yıllardır takımı Sultanlar Ligine çıkartamadınız, bırakın düşme pahasına alt yapı oyuncularımızı yetiştirin. Maliyeti yüksek diye sezon ortasında oyuncu gönderip arka arkaya yenilgi aldığınızda bahaneyi sakatlıklara vermeyin.  Madem ki ana branşımız voleybol deyip, basketbol şubesini kapatıyorsunuz, bir zahmet hakkını verin. Ya da çağırın nefesi kuvvetli bir hoca daha, yeni sezon da önce yönetimi, sonra teknik heyeti sonra da oyuncuları iyice bir okuyup üflesin.   


Haber tarihi: 20 / 03 / 2020


Önceki: Erkeğin Orospusu!
Sonraki: Köpeğime 'DAYI' Lazım